Výchovný poradca

Dôležité termíny:
Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi SŠ do 20.3.2024

Prijímacie konania na SŠ:
26.4. – 30.4.2024 - 1.kolo 1. termín prijímacích skúšok talentových skúšok
a overenie zdravotnej spôsobilosti pre Stredné športové školy

2.5. – 3.5.2024 - 1. kolo 1. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných
gymnázií)

6.5. – 7.5.2024 1. kolo 2. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných
gymnázií)

9.5. – 13.5.2024 - 1.kolo 2. termín prijímacích skúšok talentových skúšok
a overenie zdravotnej spôsobilosti pre Stredné športové školy

8.6.- 19.6.2024 - 2. kolo prijímacích skúšok.

Testovanie 9 - 20.marec 2024

Počet prihlášok na SŠ
Zákonný zástupca maloletého uchádzača môže podať
֍ dve prihlášky na dve rôzne stredné školy,
֍ prípadne na dva odbory tej istej strednej školy
2 PRIHLÁŠKY (talentové odbory)
2 PRIHLÁŠKY (netalentové odbory)

Hlavný cieľ práce výchovného poradcu:

Poskytovanie poradenských služieb v otázkach výchovného, vzdelávacieho, osobnostného a profesijného vývinu žiakov.

Počas celého školského roka poskytuje výchovný poradca školy konzultácie:

• triednym učiteľom pri hľadaní a odstraňovaní problémov v triednych kolektívoch,
  • rodičom žiakov, ktorí majú problémy s prospechom a so správaním.

Činnosť výchovného poradcu:

• poradenská činnosť - poradenstvo v otázkach výchovy a vzdelávania, profesijnej orientácie a v oblasti prevencie delikventného a problémového vývinu deti a mládeže,
  • konzultačná činnosť - zameraná na poskytovanie konzultácií žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov a poskytovanie informácií o formách štúdia na stredných školách a možnostiach voľby povolania,
  • koordinačná činnosť - zameraná na prepojenie školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti a mládež a poskytovanie metodickej pomoci pedagogickým zamestnancom. Tiež je hlavným koordinátorom Testovania 5 a Testovania 9.

Jedna z kľúčových úloh výchovného poradcu je profesijná orientácia žiakov na SŠ - začína sa v máji stretnutím so žiakmi 8. ročníkov - oboznámenie, vyplnenie vstupných údajov a výber strednej školy. Do konca júna sa vstupné údaje odošlú do výpočtového strediska v Michalovciach.

Pokračuje sa v 9. ročníku, kde od začiatku školského roka monitorujeme záujem žiakov o SŠ.

V mesiacoch november a február sa posielajú nové zbery záujmov žiakov o stredné školy do výpočtového strediska v Michalovciach.

Rodičia spolu so žiakmi môžu pre ľahšie rozhodovanie navštíviť Deň otvorených dverí na príslušnej strednej škole.

Pre ľahšie rozhodovanie pozýva naša škola zástupcov okolitých stredných škôl, aby prezentovali svoje odbory.

V apríli sa po potvrdení prihlášky žiakom, rodičom, lekárom a riaditeľom školy posiela na príslušnú strednú školu.

Na prihlášku sa uvádza prospech žiaka: koncoročné - 6., 7., 8., polročné 9. a výsledky Testovania 9.

Meno: Mgr. Mária VILKOVÁ
Email: mariavilkova82@gmail.com