Nadpis
Najnovšie udalosti zo školských lavícZápis do 1. ročníka
- 6. 4. 2021
Deň učiteľov
- 29. 3. 2021
Vážená pani riaditeľka, vážení pedagogický zbor, vážení pracovníci našej školy. Každoročne si pripomíname významný sviatok 28.marec - je to DEŇ UČITEĽOV. V tomto náročnom období si dovoľujem v mene členov výboru ZRŠ, rodičov a žiakov školy vyjadriť poďakovanie všetkým z Vás, ktorí ste sa v čase pandémie zjednotili, našli spôsob online komunikácie a spoločne pracovali na vzdelávaní detí. Poďakovať sa Vám za každú chvíľku strávenú s deťmi. Za všetko, čo ich učíte, za všetko úsilie, čo im venujete, za lásku, ktorú im dávate, za pochopenie, ktoré pre ne máte. A do ďalších pracovných dní Vám želáme pevné zdravie, pohodu v osobnom živote, veľa síl, nápadov a elánu. Osobitne sa chceme poďakovať pánovi učiteľovi Mgr. Ivanovi Brázovi za dlhoročnú prácu s deťmi a profesionálny prístup. Dúfame, že situácia umožní a na konci školského roka sa s Vami pán učiteľ Bráz rozlúčime a poďakujeme za všetko Vaše úsilie... Predsedníčka výboru ZRŠ Kleinova Miroslava
Ako zvládať obdobie pandémie?
- 23. 3. 2021
Počas minulého týždňa sa počas triednických hodín pre žiakov 5. až 9. ročníka realizovali v našej škole besedy o zvládaní náročného obdobia pandémie a s tým súvisiacej sociálnej izolácie žiakov. Online besedy viedli psychológovia z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Spišskej Novej Vsi. Pozitívnym zistením z rozhovorov so žiakmi bolo, že im prezenčná forma vzdelávania vyhovuje viac a na návrat do školy sa tešia. Veľa žiakov má vybudované overené mechanizmy, ktoré im pomáhajú zvládať aktuálnu situáciu. Najčastejšie ide o šport, prírodu, rodinu a kamarátov, ale aj sociálne siete a internet vôbec. Niektorí žiaci hovorili o častejšom výskyte nudy, ktorú riešia tým, že trávia viac času na internete. Psychológovia hovorili so žiakmi o možných negatívnych následkoch nadmerného používania internetu a rôznych tipoch, ako čas na internete obmedziť. Takmer všetci žiaci zdieľali, že im chýbajú spolužiaci, kamaráti a učitelia.
Veľké poďakovanie patrí psychológom z CPPPaP v Sp.Novej Vsi za odbornú pomoc a takisto aj žiakom a pedagógom za účasť na besedách.
Čaj o piatej v izbe s knihou
- 22. 3. 2021
V utorok 16. marca 2021 sme zrealizovali prvú z aktivít v rámci projektu na podporu čitateľskej gramotnosti Čítame radi. So spolužiakmi zo siedmej a ôsmej triedy sme si dohodli netradičné stretnutie na online posedení o svojich obľúbených knihách. Niektorí žiaci len počúvali, niektorí dokázali dlho a podrobne rozprávať o svojich obľúbených knihách tak zaujímavo, že nadchli aj svojich spolužiakov, aby si knihu prečítali.
Deti spomínali rôzne žánre – fantasy, dobrodružno-historické, z lekárskeho prostredia – knihy, ktoré majú napínavý dej a hrdinom je niekto, kto je im vekovo blízky. Viacerí svoje knihy z knižnice ukázali aj na kamery, aby nám ich lepšie priblížili. Keď sme sa rozprávali o tom, ako často sa v ich rodinách číta, tak sme zistili, že číta sa málo a čítajú najmä tie deti, ktoré vidia čítať aj svojich rodičov. Z rozprávania detí o knihách bolo cítiť, že je to úprimné, spontánne, a že rozprávajú uvoľnene o niečom, čo sa im páči. Tí, ktorí len počúvali, tak boli v napätí a chceli počuť, ako ten príbeh skončí. Bolo to pekné a príjemne strávené popoludnie.
Multikultúrna výchova
- 19. 3. 2021
,,Čím viac budeme rešpektovať ostatných, tým viac budeme rešpektovať samých seba.“
Irina Bokovová, generálna riaditeľka UNESCO
Každoročne si 21. marca pripomíname Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie. V tento deň sa zameriava pozornosť na problémy rasizmu a zdôrazňuje sa potreba rasovej tolerancie.
Diskriminácia je vážnym spoločenským problémom. V dnešnej multikultúrnej spoločnosti predstavuje dvojsečnú a často zneužívanú zbraň. Nie je však len problémom moderného sveta. Boríme sa s ňou už stovky rokov. Každý jeden z nás je jedinečný a má odlišnosti, ktoré z neho robia výnimočnú bytosť. Ľudia sa, žiaľ, naučili škatuľkovať a triediť obyvateľov modrej planéty do rôznych skupín. Mnohé veci a znaky nás spájajú a mnohé rozdeľujú. Nie je chybou všímať si rôznorodosť sveta, no nesmieme tieto odlišnosti zneužívať na ponižovanie a utláčanie iných ľudských bytostí. Aj my v škole sme chceli prispieť našou malou troškou k lepšiemu zajtrajšku a v piatok sme sa obliekli do rôznych farieb. Sú to farby olympijských kruhov, ktoré predstavujú jednotlivé kontinenty a znamenajú aj priateľstvo, jednotu ľudí bez rozdielu farby pleti, národnosti, jazyka a kultúry. Aj takto sme symbolicky vyjadrili náš postoj k danej téme.