Predstavujeme Vám školský podporný tím!
Školský podporný tím (ŠPT) je v našej škole zložený zo špeciálnej pedagogičky, výchovnej poradkyne a pedagogických asistentov.
Činnosť tohto tímu sa riadi § 131 školského zákona a § 84 a) zákona 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch, procesnými, výkonovými a obsahovými štandardmi i popísanými úrovňami podpory, predovšetkým však podporné úrovne 1. a 2. stupňa, ale aj metodickými usmerneniami VÚDPaPu /Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie/.
V škole tím úzko spolupracuje s triednymi učiteľmi, predmetovými učiteľmi, vedením školy, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi. ŠPT rovnako úzko spolupracuje a je metodicky usmerňovaný centrom poradenstva a prevencie (CPP)
Hlavnými oblasťami podpory sú v súlade s § 131 školského zákona prevencia, výchovné a kariérové poradenstvo, rozvoj inkluzívneho vzdelávania, orientačná diagnostika, intervencia a krízová intervencia, reedukácia a metodická podpora a poradenstvo pedagogickým zamestnancom, rodičom alebo žiakom. To môže zahŕňať preventívne programy a aktivity v triedach zamerané na zlepšenie klímy, mediáciu po konflikte alebo náročnej situácii, podpora učiteľa počas vyučovania, depistáže pri zápisoch alebo v prvých ročníkoch, sociometrie, besedy, diskusie a vzdelávanie pre rodičov a zamestnancov, účasť na rodičovských združeniach a ďalšie. Práca a činnosť týchto zamestnancov je riadnou súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti a napĺňania cieľov výchovy a vzdelávania.
Špeciálny pedagóg- koordinátor ŠPT
Špeciálny pedagóg má u nás v škole v starostlivosti deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP). Sú to predovšetkým deti s vývinovými poruchami učenia – dyslexiou, dysgrafiou, dysortografiou, dyskalkúliou, deti s poruchami správania – ADD, ADHD, s poruchami autistického spektra a inými špecifikami.
S deťmi so ŠVVP pracuje v súlade s Metodickými pokynmi MŠ pre žiakov so ŠVVP v bežných základných školách. Zohľadňuje teda ich obmedzenia a poskytuje im možnosť kompenzácie. Kladie na ne adekvátne nároky a pomáha im do takej miery, do akej to potrebujú, aby naplnili svoj potenciál. Umožňuje im zažiť si úspech, pozitívne ich motivuje, posilňuje ich sebadôveru. Hodnotí ich v súlade s Metodickými pokynmi MŠ na hodnotenie a klasifikáciu žiakov so ŠVVP, v hodnotení teda zohľadňuje ich znevýhodnenia.
KONTAKT: Mgr. Michaela Gardošíková Mgr. Gabriela Tancošová (koordinátor prevencie)
t.č.: 0940 657 097 t.č. : 0911 595 054
email: miska.gabriska@gmail.com email: tancosovag76@gmail.com
Výchovný poradca:
KONTAKT: Mgr. Mária Vilková
t.č.: 0908 255 195
email: mariavilkova82@gmail.com
Asistenti učiteľa
Pomáha a podporuje deti so špecifickými potrebami priamo na vyučovaní, v triede i mimo nej. Precvičuje a upevňuje si s nimi učivo, pripravuje sa s nimi na testy. Upravuje pre ne učebné materiály, zabezpečuje kompenzačné pomôcky. Podporuje rozvoj správnych pracovných návykov detí a ich sociálnych kompetencií.
Asistenti učiteľa:
Mgr. Dominika Škovranová
Bc. Mária Jančárová
Ing. Anna Palenčárová
Ivan Pravlík
Školský podporný tím (ŠPT) predstavuje funkčné prepojenie medzi 1. a 2. stupňom podpornej úrovne na úrovni školy a v prípade potreby zabezpečuje aj prepojenie so zariadeniami poradenstva prevencie na 3., 4. a 5. stupni podpornej úrovne.
PODPORNOU ÚROVŇOU 1. STUPŇA rozumieme univerzálnu preventívno-výchovnú činnosť, ktorá sa poskytuje všetkým žiakom ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti. Cieľom je zabezpečiť optimálne podmienky pre sociálno-emocionálny, kognitívny osobnostný rozvoj žiaka. Prostredníctvom úpravy obsahu, foriem a metód sa univerzálne preventívne aktivity a princípy implementujú do výchovy a vzdelávania, pričom sa zameriavajú na budovanie pozitívnej klímy a zdravých vzťahov v triede, nenásilnej vzájomnej komunikácie pocitov a potrieb, riešenie žiackych konfliktov, sledovanie pokroku žiakov, udržiavanie motivácie, rozvoj prosociálneho správania a empatie, kongruencie, kariérového poradenstva. Realizuje ju v triede každý pedagogický zamestnanec aktívnou spoluprácou so školským podporným tímom školy, v kooperácií so zákonným zástupcom žiaka.
Triedny učiteľ je kľúčovým pilierom 1. stupňa podpornej úrovne. Počas výchovno-vzdelávacej činnosti primárne zodpovedá za koordináciu činností na podporu budovania pozitívnej klímy triedy, riešenie žiackych konfliktov, vytváranie zdravých vzťahov, identifikáciu potrieb, prekážok a rizík, tiež hľadanie zdrojov na ich riešenie.
PODPORNÁ ÚROVEŇ 2. STUPŇA je poskytovaná v školskom prostredí žiaka. Podpora žiaka prebieha počas jeho výchovno-vzdelávacej činnosti v triede i mimo triedy, resp. po vyučovaní. Zabezpečujú ju členovia ŠPT v spolupráci s pedagogickými zamestnancami školy, či zamestnancami zariadení poradenstva a prevencie.